12. "Biała żyrafa" Lauren St. JohnTytuł: Biała żyrafa
Autor: Lauren St. John
Tytuł oryginalny: The White Giraffe
Data wydania polskiego: 16.11.2011
Ilość stron: 192
Część: 1 (seria "Afrykańskie przygody Martine")
Wydawnictwo: WAB
Ocena: 4/6


Moja recenzja: Nikt nie lubi jak dotyka go nieszczęście. Śmierć czy choroba. Uchodzą z ciebie resztki sił i chęć do życia, ale trzeba żyć dalej...


Martine Allen to jedenastolatka, która mieszkała Hampshire, Anglii. Obchodzi urodziny w Sylwester, śmieje się z rodzicami, a kilka godzin dzieje się nieszczęśliwy wypadek. Rodzice giną w pożarze w domu, a głównej bohaterce jedynie udaje się uciec. Nie wie gdzie się podzieć, ale dowiaduje się, że ma babcię, która prowadzi rezerwat dla dzikich zwierząt w Sawubonie. Tylko dlaczego nigdy jej nie widziała? Nawet o niej nie słyszała! Babka ma na imię Gwyn Thomas. 
Kiedy już zaczyna się przyzwyczajać do nowego miejsca dowiaduje się o Białej Żyrafie od Tendaia, lokalnego pracownika rezerwatu. Tropiciel ma dziwną ciotkę, Grace, która mówi pannie Allen, że ma "dar". Wracając do żyrafy. Jest ona mitycznym stworzeniem, a gdy ktoś wsiądzie na to zwierzę będzie miał moc do uzdrawiania zwierząt. Pani Thomas nie wierzy w Białą Żyrafę. 
Pewnego dnia, kiedy Martine nie może spać przez burzę, widzi przez okno magiczne zwierzę i wychodzi na dwór, żeby zbadać sprawę. Stworzenie jest nieśmiałe i nie pozwala się dotknąć. Kilka dni później główna bohaterka ryzykuje życie, żeby zobaczyć Jemmego, żyrafę. Trzeba pamiętać, że stworzenie byłoby bardzo cenną zdobyczą dla kłusowników, co ma duże znaczenie dla książki. 

W książce jest przedstawiony problem kłusownictwa, które jest poważnym problemem w Afryce. Wiele zwierząt jest zagrożone przez tego typu działania. Powieść pokazuje, że świat zwierząt nie jest taki bezpieczny jak nam często się wydaje.

Jest to ciepła, język bardzo prosty, narracja trzecioosobowa - co było bardzo dobrym wyborem autorki. Przepiękne afrykańskie krajobrazy przedstawione w dobrej książce dla młodzieży - niecodzienność!Biała Żyrafa | Pieśń Delfina | Ostatni Lampart | Opowieść Słonia

        

2 komentarze:

  1. Przeczytałam cała serie i jest to jedna z moich ulubionych. Obecnie jestem w trakcie czytania "One dolar horse" tej autorki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Hej, nominowałam cię do Liebster Blogger Award na moim blogu:
    http://zaczytane-zwariowane.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku! Proszę przestrzegaj tych oto zasad:
1. Obraźliwe komentarze będą usuwane.
2. Za każdym nie pisz swojego adresu bloga.
3. Jak wyłapiesz jakiś błąd w tekście, napisz.
4. Anonimie podpisz się!

Pozdrawiam i zapraszam ponownie,
Zuzia