Lektury szkolne na rok 2013/2014

Ostatnio moja polonistka podała mojej klasie spis lektur obowiązkowych. Oczywiście można zgadnąć jak klasa zareagowała. W tym roku mamy obowiązkowo przeczytać 6 lektur dodatkowych. Chciałabym dowiedzieć jakie wy lektury macie w tym roku (jeśli w ogóle macie).


1. Arkady Fiedler "Dywizjon 303"

Wielka opowieść o udziale polskich lotników w Bitwie o Anglię. 

"...Dodał gazu, odszedł jeszcze dalej w bok, wyprzedził uciekającego. Potem nagle w desperackim rozpędzie skręcił i walił - oszalała torpeda wściekłości - w stronę Messerschmitta, jak gdyby chciał z nim się zderzyć. 
Nie zderzył się. Przeleciał tuż nad maszyną wroga. Tuż o metr - a może było to mniej niż metr?! - ponad jego szklaną kabiną. Przez ułamek sekundy Karubin ujrzał pod sobą twarz pilota zwróconą w górę, strasznie przekrzywioną w śmiertelnym przerażeniu - i minął. 
Głuchy, potężny huk za nim". 


Oglądałam dokument o "Dywizjon 303" na National Geographic. Nie wiem czy spodoba mi się książka, jest mega krótka i myślę, że przeczytam ją szybko, bo interesuję się historią. Tak szczerze nie wymagam wiele od tej książki.


2. Aleksander Kamiński "Kamienie na szaniec"
"Po raz pierwszy pełny tekst książki, bez skreśleń cenzury PRL. Ponad osiemdziesiąt zdjęć, w tym nigdy nie publikowane fotografie głównych bohaterów. Wstęp pióra Barbary Wachowicz przedstawia nieznane fakty z życia Autora."

Moja mama mówi, że jedna z jej ulubionych lektur szkolnych, ale patrząc na tamte czasy, kiedy nie było wielu lektur, podchodzę do tej książki z dystansem.

Nie wiem czy wiecie, ale w przyszłym roku wychodzi film na podstawie tej książki.


                  

                 lub
3. Henryk Sienkiewicz "Krzyżacy"
"Powieść historyczna Henryka Sienkiewicza. Tłem historycznym Krzyżaków jest fragment historii Polski, przedstawiający konflikt jagiellońskiej Polski z zakonem krzyżackim. 
Książka zawiera: starannie przygotowany i opatrzony przypisami tekst utworu, krótko i przystępnie zaprezentowane wiadomości wstępne, komentarze do tekstu na marginesach, oznaczone symbolami graficznymi, szerokie marginesy, na których można robić notatki, wyróżnione znane cytaty, życiorys autora, streszczenie utworu, wyczerpujące omówienie problematyki, plany najczęściej pojawiających się wypracowań związanych z lekturą."

                                                                                 lub

Henryk Sienkiewicz "Quo Vadis"
"Głównym wątkiem powieści jest miłość Winicjusza i Ligii. Należą oni do dwóch odrębnych światów: Winicjusz jest patrycjuszem rzymskim, Ligia zakładniczką pochodzącą z barbarzyńskiego plemienia Ligów, a także chrześcijanką. Wątek miłosny, będący w pełni fikcyjnym, posiada liczne zwroty akcji: ucieczkę Ligii, jej poszukiwania przez Winicjusza, próbę porwania, przemianę Winicjusza i przyjęcie przez niego chrztu, wreszcie uwięzienie i cudowne ocalenie na arenie. Kolejny wątek powieści, historyczny, skupia się na osobie rzymskiego cezara Nerona, a także prześladowaniach i szerzeniu się wiary chrześcijańskiej. Istotną dla utworu postacią jest także Petroniusz. Patrycjusz rzymski, bliski doradca Nerona, wyrocznia smaku i elegancji stanowi symbol odchodzącej kultury antycznej. Balansujący na krawędzi życia i śmierci, krytykuje pomysł Cezara i przegrywa. Tak jak zaczął, kończy akcję umierając samobójczo w ramionach ukochanej Eunice. Najbardziej tragiczną i jednocześnie komiczną postacią jest Chilon Chilonides. Nie ma zasad moralnych i jest gotów sprzedać niewinnego. Jednak i w nim zachodzi poważna zmiana, na końcu umiera na krzyżu w obronie tych, których wydał chrześcijan. Punkt kulminacyjny stanowi walka Ursusa z bykiem. Pokonanie zwierza oznacza szczęśliwe zakończenie. Odtąd Ligia, Winicjusz i Ursus są pod opieką ludu rzymskiego. Ten moment symbolizuje także odwrót sympatii Rzymian od Nerona i zwrócenie się ku chrześcijanom."

Każdy w mojej szkole kto czytał "Krzyżaków" mówi: najgorsza lektura w dziejach, musiałam czytać na audiobooku. Myślę, ze jednak wypadnie na "Quo Vadis"
A wy który byście wybrali?


4. Adam Mickiewicz "Dziady cz.II"
"Trwa proces studentów - filomatów. Wileńskie więzienie jest pełne młodych ludzi, którzy otwarcie przyznają się do tego, że są Polakami. Jeden z nich, Konrad, staje się wcieleniem niepodległości własnej ojczyzny. Nadchodzą niespodziewane wydarzenia, w których ważną rolę odegrają siły pozaziemskie, a na ziemi po raz kolejny zetrą się szatan i Bóg."

Jedyne co mnie zastanawia dlaczego nie ma pierwszej części? Myślę, że będzie to dobra lektura.

5. William Szekspir "Romeo i Julia"
"Sztuka przedstawia konflikt dwóch zwaśnionych rodzin, których członkowie zakochują się w sobie. Nieszczęśliwie zakochany w dziewczynie imieniem Rozalina, Romeo Montecchi dowiaduje się o balu w domu rodziny Capulettich, gdzie ma pojawić się jego wybranka. Udaje się tam wraz z grupą przyjaciół i poznaje Julię - wkrótce dochodzi do pierwszych pocałunków tych dwojga. Pod osłoną nocy Romeo udaje się pod balkon Julii i wyznaje jej miłość; ta jednak - ze względu na mrok - nie wie kto czeka pod balkonem. Odpowiada więc, że jedyną osobą, którą kocha jest członek zwaśnionego rodu, Romeo Montecchi. Słysząc to młodzieniec postanawia ujawnić swoją tożsamość. Następnego dnia nastolatkowie (Julia ma niespełna 14 lat, a Romeo 16) biorą ślub w celi ojca Laurentego. Wkrótce w Weronie dochodzi do konfliktu pomiędzy przyjaciółmi młodzieńców. Pojedynek pomiędzy Tybaltem (krewnym Capulettich) a Merkucjem (przyjacielem Romea) kończy się śmiercią tego ostatniego. Kiedy dowiaduje się o tym sam Romeo, dochodzi do kolejnego pojedynku, tym razem pomiędzy tytułowym bohaterem a samym Tybaltem, w którym Tybalt ginie. Karą za śmierć Tybalta ma być wygnanie Romea. Pani Capuletti informuje Julię, że ta wyjdzie za mąż za Parysa. Nie chcąc popełnić bigamii, Julia wypija otrzymaną od ojca Laurentego miksturę, która wprawia ją w stan podobny do śmierci. Laurenty chce poinformować o całej sytuacji Romea, jednakże wieści te nie docierają do niego. Na cmentarzu, po zobaczeniu Julii spoczywającej w trumnie, zrozpaczony Romeo podejmuje decyzje o samobójstwie. Dochodzi do przebudzenia Julii, która - widząc śmierć Romea - postanawia przebić swoją pierś sztyletem i również umiera. Ojciec Laurenty tłumaczy przybyłym na miejsce członkom rodzin całe zajście, co prowadzi do pojednania pomiędzy rodami Montecchich i Capulettich."

Książkę każdy zna, ale dlaczego? Co ona ma takiego w sobie? Wreszcie się przekonam! Za każdym razem jak idę do biblioteki mówię sobie wypożyczę Szekspira i kiedy byłam już w budynku o nim zapominałam. Teraz będę mogła dumnie oświadczyć, że przeczytam Romeo i Julię!6. Aleksander Fredro "Zemsta"
"Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek mieszkają w jednym zamku. Ich życie upływa na kłótniach i intrygach. Życie Wacława Rejentowicza i Klary Raptusiewiczówny - wprost przeciwnie. Młodzi są zakochani, planują wspólną przyszłość, dlatego robią wszystko, by pogodzić zwaśnionych sąsiadów. Czy pojedynek Cześnika i Rejenta dojdzie do skutku, czy też miłość zatryumfuje nad przemożnym pragnieniem zemsty? "


Tak szczerze nie mam zdania o tej książce.


+Pomóżcie wybrać mi lektury dodatkowe!

10 komentarzy:

 1. Qvo Vadis- jak dla mnie jedna z najlepszych lektur szkolnych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och błagam! Mi się nie podobało i nie polecam!

   Usuń
 2. Czytałam "Kamienie na szaniec" (polecam), "Dziady cz. II" (dla mnie zbyt trudne do interpretacji), "Romeo i Julia" (bardzo mi się podobał ten dramat) oraz "Zemste" (fajne, ale nie zachwyciło mnie). Zaczęłam również "Quo vadis", ale po 6 rozdziałach dałam sobie spokój, ponieważ była to straszna męczenia dla mnie. Ja jestem w I kl. LO i jeszcze nie wiem jakie lektury będę miała w tym roku - czas pokaże. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Krzyżacy.. bleh, zwątpiłam po dwóch stronach. Ale moj ukochany Shakespeare! :D I "Zemsta" jest świetna :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałem "Krzyżaków", "Romea i Julię" oraz "Dziady" i szczerze to tylko "Krzyżacy" mnie się spodobały. Co do lektur dodatkowych polecam Ci "Lawendę w chodakach". Nie wiem, czy można, ale moja polonistka zapisała nam książkę do lektur obowiązkowych, więc może u Ciebie też można :) Polecam Ci również "Krew elfów". Przerabiałem to rok temu, w pierwszej klasie i czytanie tej książki sprawiło mi ogromną przyjemność :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Romeo i Julia" to jedna z moich ulubionych lektur :)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Dywizjonu" nie było za moich czasów. Z tych wszystkich najbardziej lubiłam "Zemstę" (bo szybko się czytało i była zabawna) oraz "Kamienie". Ale wiadomo, że różne są gusta. W swoim życiu tylko "Potopu" z wszystkich lektur nie przeczytałam, a do dziś sądzę, że w liceum były dopiero fajne lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Quo Vadis jest świetna! :D Zemsta jakoś ujdzie, a z Dziady cz II też mam i zadałam sobie to samo pytanie : A pierwsza część?

  OdpowiedzUsuń
 8. Mmm... "Romeo i Julia" była moją lekturą rok temu, uwielbiam :) "Krzyżaków" też mam za sobą. Tak straszyli, że nudne, i tak dalej, a mi się podobało :D No, może poza pierwszymi rozdziałami, potem było fajnie :D
  "Kamienie na szaniec" mam teraz, nie wiem jak mi się spodoba, no ale myślę, że przeżyję.

  OdpowiedzUsuń
 9. "Zemsta" to moja ulubiona lektura wgl w całej mojej karierze czytania książek "do szkoły".
  Polecam "Kamienie na szaniec" bo to świetna lekcja historii. "Romeo i Julia" cóż.. niby klasyk, ale znam lepsze książki Szekspira, ale źle się nie czyta. O dziwo przebrnęłam przez "Krzyżaków" i no.. tak tragicznie nie było :D
  Ech.. nie rozumie po co czytać "Dziady" skoro w LO później się je znowu przerabia?

  Ja tam mam mnóstwo lektur i zazdroszczę Ci, że w twoim kanonie znalazło się kilka fajnych.

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku! Proszę przestrzegaj tych oto zasad:
1. Obraźliwe komentarze będą usuwane.
2. Za każdym nie pisz swojego adresu bloga.
3. Jak wyłapiesz jakiś błąd w tekście, napisz.
4. Anonimie podpisz się!

Pozdrawiam i zapraszam ponownie,
Zuzia