Gayle Forman: Wróć, jeśli pamiętasz

Ostatnio dość dużo o tej serii było na blogu. Była recenzja filmu i pierwszej części, już wiecie o jaki cykl mi chodzi? O dwie książki napisane przez Gayle Forman. Ostatnio miałam okazję przeczytać "Wróć, jeśli pamiętasz" i wiecie co? Zaskoczyła mnie ta powieść, przynajmniej w pewnym sensie, bo końca się domyśliłam, ale byłam zdziwiona kilkoma aspektami, których autorka użyła.
Nie będę wam mówić o fabule, bo bym zaspoilerowała poprzedni tom.

Czy ta kontynuacja była dobra? Tak średnio wypadła, nie była tragiczna, ale też nie stała się moją ulubioną książką. Byłam zdziwiona jak autorka postanowiła poprowadzić tę historię i muszę się przyznać, że nie dość, że "Wróć, jeśli pamiętasz" jest prawie tak samo skonstruowane jak "Zostań, jeśli kochasz", to przestałam lubić Adama. Ku mojemu zdziwieniu, polubiłam Mię, choć często nie podobało mi się jej zachowanie.

Pierwsze co mnie zdziwiło, że książka jest napisana z punktu widzenia Adama i wolałam jak Mia prowadziła akcję w "Zostań, jeśli kochasz". A jak mi się czytało tę pozycję? Dość szybko ją skończyłam (może dlatego, że ma tak mało stron?), w przeciągu trzech dni byłam po lekturze. Gayle Forman nie posiada najlepszego stylu i często można to odczuć. Niektóre dialogi były bezsensu, nie wprowadzały nic do fabuły, czego nie było w poprzedniej części.

Adamie, jak w to możliwe, że w tej książce stałeś się takim dupkiem i beksą?! Czasem miałam ochotę wejść do tej lektury i nim solidnie potrząsnąć. Stał się niezwykle kapryśny i przez całą powieść mówił jak on jest biedny. Rozumiem, że boli, a,e nie można się nad tym rozwodzić, bo zacznie boleć jeszcze bardziej! Jak widać, główny bohater o tym nie wie i cały czas wspomina, jak to z Mią było fajnie. Po jakimś czasie miałam tego po dziurki w nosie. Czasem w życiu trzeba się otrząsnąć i iść dalej, this is life!

Podsumowanie: Czy polecam wam powieści napisane przez Gayle Forman? To zależy. Dla jednych będzie to fantastyczna książka, a dla drugich totalne dno! Czy ja polecam "Zostań, jeśli kochasz" i "Wróć, jeśli pamiętasz"? Są to mocno przeciętne powieści, więc jeśli oczekujecie czegoś zaskakującego, czegoś co was wciśnie w fotel, to się mocno rozczarujecie. Jest to lekka lektura, która może na końcu was wzruszyć, lecz nie oczekujcie niczego szczególnego. Mam nadzieję, że inne pozycje autorki zostaną wydane w Polsce, bo naprawdę Gayle Forman ma potencjał!

Ocena: 3/6

Wróć, jeśli pamiętasz (Zostań, jeśli kochasz), Gayle Forman, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2015.

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia !


8 komentarzy:

 1. Nie czytałam pierwszego tomu i na razie nie zamierzam tego zmieniać. Także i ta książka nie jest jakoś wysoko na mojej liście "Do przeczytania".

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytałam już obie części. Moim zdaniem "Wróć, jeśli pamiętasz" jest chyba nawet lepsze od swojej poprzedniczki. Fakt, Adam był irytujący, ale i tak go kocham.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cały czas czytałam, jakie to "Zostań, jeśli kochasz" nie jest cudowne, smutne, poruszające... Zawsze miałam jednak jakieś "ale" i nie zabrałam się za lekturę. Może to dobrze? Nie chciałabym stracić czasu i pieniędzy na przeciętną książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ani nie czytałam "Zostań, jeśli kochasz", ani nie oglądałam. Wiele osób zachwyca się tą serią, ale ja już znam mnóstwo takich romantycznych, wzruszających książek. Owszem, mam kiedyś zamiar wziąć się za tę pozycję, ale jakoś mi się nie spieszy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja jestem w trakcie czytania "Wróć, jeśli pamiętasz" i póki co mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś nigdy nie byłam przekonana do "Zostań, jeśli kochasz"...

  OdpowiedzUsuń
 7. Forman jest dla mnie całkowitą zagadką. Może już czas wyrobić sobie własne zdanie?

  OdpowiedzUsuń
 8. 1. tom czeka na mojej półce i mam nadzieję, że zaliczę się do czytelników, którzy tę lekturę pokochali. :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku! Proszę przestrzegaj tych oto zasad:
1. Obraźliwe komentarze będą usuwane.
2. Za każdym nie pisz swojego adresu bloga.
3. Jak wyłapiesz jakiś błąd w tekście, napisz.
4. Anonimie podpisz się!

Pozdrawiam i zapraszam ponownie,
Zuzia